Krzywa cukrowa- co musimy o niej wiedzieć?

Krzywa cukrowa, inaczej też zwana doustnym testem obciążenia glukozą, krzywą glikemiczną czy testem OGTT.

Jest to badanie polegające na sprawdzenie czy glukoza jest prawidłowo wchłaniana przez organizm. Taki test jest wskazany dla osób z podejrzeniem cukrzycy. Jest to najczęściej wybierana metoda do wykrywania zaburzeń tolerancji węglowodanów, takich jak cukrzycy czy stany przedcukrzycowe. Krzywa umożliwia nam na sprawdzenie w jaki sposób oraz jak szybko wchłania nam się glukoza.

Istotą tego badania jest, aby zostało wykonane prawidłowo. Nie powinno uwzględniać się badań diagnostycznych przeprowadzonych za pomocą glukometru. Test OGTT jest wiarygodniejszy. Samo badanie polega na pobraniu krwi z osocza krwi żylnej. Jest ona pobierana dwa lub trzy razy. O tym jak się przygotować do niego, jak je przeprowadzić oraz jak one przebiega już poniżej.

Prawidłowe wykonanie krzywej cukrowej- jak się do tego przygotować?

  • Osoba podchodząca do badania powinna spożywać węglowodany bez jakiegokolwiek ograniczenia, co najmniej przez 72 godziny przed badaniem,
  • Test przeprowadzany z rana musi zostać wykonany na czczo (ok.8 – 10 godzin od poprzedniego posiłku) oraz po przespanej nocy,
  • Między odstępami od pobrań nie powinno się opuszczać placówki, w której wykonywane jest badanie,
  • Jeśli osoba, u której występuje nietolerancja glukozy, tzw. Stan przedcukrzycowy i stosuję w tym celu metamorfinę powinna ją odstawić, co najmniej na 7 dni przed badaniem.

Kiedy udać się na badania?

Jest to test, który wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy bądź stanów przedcukrzycowych. Mogą je wykonać również inni w celach profilaktycznych, nawet jeśli są zdrowi. Pierwszym sygnałem do wykonania badań jest ujawnienie się zespołu metabolicznego, pomimo prawidłowego wskazania glukozy we krwi będąc na czczo. Takie badanie wykonuje się u osób z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, jeśli w rodzinie znajduje się osoba, która na nią choruje. Kierujemy się na testy również w przypadku gdy jest podejrzenie bądź stwierdzono hipoglikemię, która cechuje się niskim poziomem cukru na parę godzin po spożyciu posiłku. Badanie wykonywane jest także u osób z nieprawidłowością cukrzycową.

Jak przebiega badanie na krzywą cukrzycową?

Podczas badania pobierana jest krew z osocza żyły krwi żylnej. Przeprowadzane jest ono u osoby będącej na czczo. U osób z podejrzeniem cukrzycy lub innych stanów z nią związanych przeprowadza się test dwupunktowy. Polega ono na pobraniu krwi na czczo oraz po upływie dwóch godzin po spożyciu glukozy. Podczas badania nie należy opuszczać miejsca, w którym przeprowadzany jest test. Oczekując na pomiar zaleca się odpoczynek. Po spożyciu glukozy może u pacjenta wystąpić senność, nudności, wymioty, zawroty głowy czy osłabienie. Wymioty bądź aktywność fizyczna podczas przeprowadzanego testu skutkuje powtórzeniem testy ze wzgląd na niejednoznaczne wyniki.

Jak zrozumieć wyniki?

Oczekiwanie na wyniki uzależnione jest od miejsca, w którym się je wykonuje. Zazwyczaj są one dostępne już następnego dnia. Wyniki odczytuje się oceniając poziom na czczo jak po spożyciu glukozy. Są wytyczne, które dotycząc odczyty takowych badań, które są niezmienne lecz diagnozę należy zostawić lekarzowi diabetologowi. Należy uwzględnić badania, informacje zebrane od pacjenta, obciążeń genetycznych, przyjmowane leki czy inne dolegliwości i schorzenia.

Wyniki u kobiet i mężczyzn należy interpretować w niżej przedstawionym schemacie:

  • Stężenie glukozy na czczo:
  • Od 70 do 100mg/dl – prawidłowa glikemia,
  • Od 100do 125 mg/dl – nieprawidłowa glikemia,
  • Powyżej 125 mg/dl – cukrzyca,
  • Stężenie glukozy po upływie 120 minut od obciążenia:
  • Do 140 mg/dl – prawidłowa tolerancja,
  • Od 140 do 200 mg/dl – nieprawidłowa tolerancja,
  • Powyżej 200 mg/dl – cukrzyca,

Jeśli wyniki wskazują cukrzycę co robić?

Mając wyniki z testy OGTT, które wskazują na cukrzycę bądź inny stan przedcukrzycowy powinniśmy udać się do diabetologa. Samo badanie nie jest ostateczną diagnozą. Lekarz, do którego się skierujemy powinien zlecić dodatkowe badania potwierdzające chorobę. Aby uzyskać ostateczną diagnozę zostaniemy pokierowani na badania sprawdzające funkcjonowanie nerek, układu sercowo- naczyniowego oraz ogólny stan pacjenta.